Břečťan popínavý- Hedera helix

Popis:
Tato stálezelená rostlina roste u nás místy v lesích jako popínavá i plazivá dřevina. Pomocí příčepivých kořínků na větvích se pne do výšky až do 20 metrů. Dožívá se vysokého stáří. Vytrvalé listy jsou na neplodných větvičkách 3-5 laločné se světlejší žilnatinou. Odstávající plodné větve se vytvářejí u starších rostlin na světlejších místech a jejich listy jsou vejčité, celokrajné a lesklé. Kvete v pozdním létě a na podzim žlutozelenými květy sestavenými v okolcích. Modročerné bobule uzrávají z jara. Je nenáročný, nejlépe se mu však daří ve vlhčí půdě a v polostínu. Snáší dobře i hlubší stín, znečištěné ovzduší a dobře zakořeněné rostliny i sucho, né však úpalové polohy. Hodí se k popnutí kmenů starých stromů, na drsné zdi a skály. Zvláštní význam má jako náhrada za trávník v polostínu i hlubším stínu. Má četné kultivary odlišné vzrůstem, tvarem, velikostí i barvou. Některé jsou choulostivější a pěstují se jako hrnkové dekorační rostliny do chladnějšího interiéru.

Pěstování:
Zakořeněné řízky vysazujeme nebo přesazujeme na jaře nebo na podzim. Rostliny upřednostňují vlhkou, humózní a dobře propustnou půdu. Tolerují jak kyselejší, tak zásaditější půdu. Břečťany pěstujeme v polostínu nebo ve stínu. Netolerují slunné a teplé stanoviště. Břečťan prakticky netrpí chorobami ani škůdci.

Zajímavosti:
sbírá se list a to nejlépe na jaře. Břečťan podporuje vykašlávání. Užívá se například při chronickém kataru, astmatu, nachlazení, zanícených sliznicích, podporuje činnosti jater a žlučového systému, zevně se aplikuje na kožní vyrážky, sedací koupel dobře působí nan vnější hemeroidy, obklad z listů pomáhá při bolestech kloubů. Vzhledem k tomu že je břečťan ve větších dávkách drogou toxickou, není radno překračovat doporučené dávky ani jej brát dlouhodobě. Nejjedovatější částí rostliny jsou zřejmě bobule. Otrava se projevuje průjmem a zvracením, postiženému je třeba podat aktivní uhlí. Citliví jedinci navíc mohou reagovat podrážděním kůže po dotyku na mladé, ještě chlupaté břečťanové výhony- tito jedinci by neměli břečťan užívat ani v terapii.Informace v tomto odstavci byly čerpány převážně z: J.Janča, J.A. Zentrich: Herbář léčivých rostlin, 1 díl.

Z bobulí břečťanu se získává růžové a šedivé barvivo pro barvení látek a vlny. Pryskyřice, kterou lze získat ze stonků břečťanu, se přidávala do nakuřovacích prášků nebo do zubních plomb.

Z měkkého břečťanového dřeva se v minulosti vyráběly poháry na filtrování vína či cezení mléka, dřeva velmi starých jedinců lze použít namísto dřeva zimostrázového na rytí dřevorytin.

SORTIMENT

Azalea japonica

    Bambus

    Begonia grace

      Borůvka chocholičnatá „kanadská“ - Vaccinium corymbosum

        Břečťan popínavý- Hedera helix

          Brusinka obecná- Vaccinium vitis- idaea

            Bylinky

            Camellia japonica- Kamélie japonská

              Dřeviny

              FLORABELLA

                Jahody

                Rhododendron hybridum

                  Rostliny do truhlíku, mís a záhonů

                  Trvalky

                  Vaccinium macrocarpon ´Big Pearl´

                    Vřes obecný (Calluna vulgaris L.)

                    Žijeme přírodou. Příroda & my.