Popis:
Pochází ze severní Ameriky. Je to vzpřímeně rostoucí keř, dosahující výšky 1 až 2 metry. Větvičky má žlutozelené, listy vejčité, květy drobné, bílé baňkovité. Pěstuje se pro velké, černé a modře ojíněné plody o průměru okolo 15mm.
Pěstování:
Borůvky potřebují vlhkou, ale dobře propustnou půdu. Kyprou, hlinitopísčitou s hodnotou pH 4,5-5,2. Vyžaduje slunce až polostín. Nepoužívejte síran hlinitý, jelikož je pro řadu původních organismů jedovatý a mění chuť a aroma plodů. Musíte vysadit 2 různé kultivary pro dobré opylení. Vysazujeme blízko sebe, neboť květy nejsou tak aromatické jako jiné květiny. Mají mělké kořeny, proto musí být vláha a živiny dostupné v prvních několika centimetrech. Půdu neokopáváme, protože můžeme narušit jejich mělké kořeny. Kolem rostlin dodržujeme vrstvu mulče. Důležitý prvek pro brusinky je dusík. Nedostatek dusíku způsobuje zakrňování a žloutnutí listu.
Použití:
Velkoplodá borůvka slouží především pro užitek, má také estetickou hodnotu. Něžné svazečky květů vystřídají výrazné ojíněné bobule a na podzim se listí zbarvuje do oranžových až po šarlatové tóny. Výborně doplní především větší vřesovištní partie, skupiny vždyzelených dřevin a okraje lesních částí. Mnohé odrůdy jsou určeny i k pěstování v nádobách. Z plodů se můžeme těšit i na balkoně či lodžii.
Zajímavosti:
Úroda na keři je bohatší a plod je větší než u lesní borůvky. Přes shodnou barvu slupky dužnina ani šťáva nebarví. Vhodnou volbou skupiny odrůd si zajistíme postupnou sklizeň v průběhu léta až do časného podzimu. Pozor na ptáky, aby předčasně nesklidily nadějnou úrodu.